Výstava mapuje vývoj surrealismu v meziválečném Československu v jeho vrcholném období v letech 1933 až 1939. Zaměřuje se na činnost Skupiny surrealistů v ČSR, k níž patřily osobnosti jako Jindřich Štyrský, Toyen, Karel Teige nebo Vítězslav Nezval, i na autory, kteří se surrealismem ve své práci zabývali, avšak členy této skupiny nebyli. Výstava představí surrealismus jako komplexní umělecký fenomén, který zasáhl nejen do výtvarného umění, ale i do fotografie, literatury, filmu a scénografie. Bohatá kolekce děl z veřejných českých a slovenských galerijních institucí…
Zobrazit více »Rozsáhlou přehlídku vrcholné tvorby československých surrealistů v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou nazvanou Krása bude křečovitá / Surrealismus v Československu 1933–1939 doplní ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích druhá, neméně důležitá, část výstavy, která dokládá mezinárodní charakter surrealistického hnutí ve třicátých letech minulého století a zároveň nabízí vhled do přátelských vztahů mezi pražskými a pařížskými surrealisty. Výstava představí vzácný soubor koláží, vytvořený počátkem třicátých let pařížskými surrealisty André Bretonem, Paulem Eluardem a Suzanne Muzardovou, bohatý výběr z knih, dopisů,…
Zobrazit více »Výstava k 117. výročí narození českého básníka Vítězslava Nezvala. Rozsah: tři vitríny
Zobrazit více »Výstava vychází z tradice meziválečné avantgardy a lettristického umění šedesátých let. Abeceda, jakožto soubor základních stavebních kamenů našeho jazyka, slouží k sebevyjádření. Nejen literáti, ale i výtvarníci si pohrávají s písmeny a zkoumají hranice mezi slovem a obrazem nebo písmo využívají k zesílení vizuálního účinku. Písmeno, které je znakem, a přitom mnohdy zároveň estetickým geometrickým symbolem, hraje významnou roli i v dnešním digitalizovaném světě, kdy je čím dál těžší soustředit se na text a neřídit se jen vizuální navigací ve…
Zobrazit více »