Academia (konečně) vydá Nezvalovy deníky

Nakladatelství Academia už před dvěma lety ve svém edičním plánu 2014/2015 ohlásilo vydání Nezvalových deníků z 30. let, k němu však nakonec nedošlo. Nyní nakladatelství zařadilo Deníky Vítězslava Nezvala z let 1933-1935 a 1937 do svého edičního plánu znovu, vyjít by měly letos (2016) v edici Paměť.

Editorem svazku je Bruno Solařík, který – jsa mj. redaktorem surrealistické revue Analogon – má k Nezvalovu surrealistickému období zájmově blízko.

Deníky Vítězslava Nezvala z let 1933-1935 a 1937Publikace představí Nezvala jako glosátora událostí týkajících se např. vzniku Surralistické skupiny v ČSR, jeho moskevského pobytu či pražské návštěvy francouzských surrealistických básníků André Bretona a Paula Éluarda. Nezvalovy subjektivní komentáře v podobě stručných deníkových záznamů podle anotace nakladatelství „vrhají nové světlo na významné události československého kulturního i politického života třicátých let 20. století a mnohdy korigují zavedené představy historiků a uměnovědců“.

Ohlášené vydání Nezvalových deníků (byť jen několika z nich) tak znovu svědčí o vzrůstajícím literárněhistorickém zájmu o básníkovu „lidskou“ (nejen uměleckou) osobnost: v roce 2011 byly knižně zveřejněny Nezvalovy zápisky o tragické smrti jeho přítele Konstantina Biebla (Bojím se jít domů, že uvidím kožené kabáty na schodech; ed. M. Blahynka a D. Voda).


Zdroj:
http://academia.cz

V rubrikách Aktuality, Knižní novinky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist