Eva Samková: Nečekala jsem, že se mi bude tak líbit Manon Lescaut

Olympijská vítězka ve snowboardcrossu ze Zimních olympijských her v Soči (2014) Eva Samková v rozhovoru uveřejněném v prvním čísle nového pátečního magazínu Hospodářských novin Ego! prozradila, jaký vztah má k Nezvalově Manon Lescaut. Úryvek z rozhovoru uvádíme níže. Ptal se Ondřej Formánek.

Jaké knihy čtete?
Teď zrovna Orwellovu Farmu zvířat. Ale jsem teprve na začátku. Moje oblíbená knížka (…) je Navzdory básník zpívá od Jarmily Loukotkové. Jde o historický román, a já historické romány nikdy nemusela, nudily mě. Ale ona tak skvěle píše! Přijde mi, že člověka dokáže výborně vtáhnout do atmosféry té doby. A myslím, že si toho Françoise Villona dokázala skvěle představit. Takže jsem si od ní hned přečetla i Spartaka. A pak Tracyho tygra od Williama Saroyana. Ten je skvělý.

Je zajímavé, že se nám, Čechům, Tracyho tygr tak líbí. Jsme v tomhle jediní na světě. I v Saroyanově Americe je to skoro zapomenutá novelka.
Možná je to tím překladem. A pak jsou tam ty úžasné ilustrace od Jiřího Šalamouna. Teď si vlastně vzpomínám ještě na jednu knihu. Nečekala jsem, že se mi bude tak líbit Manon Lescaut od Nezvala. Je to přitom zveršované a já ve verších čtu nerada. Ale tohle bylo tak krásně zpěvné, bylo to možná poprvé, co jsem měla požitek už jen z toho, jak je něco nádherně napsané.


Odkazy:
http://archiv.ihned.cz/c1-63636300-soukromy-prales-a-tracyho-tygr (celý rozhovor, 6. března 2015)
http://www.mediaguru.cz/2015/03/poprve-vychazi-ego-novy-magazin-hospodarskych-novin

V rubrikách Z internetu, Zmínky a vzpomínky. Tagged with .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist