KUBĚNA & NEZVAL: Obrazy, kresby a dokumenty z díla dvou básníků

Komorní výstava výběru z výtvarného díla dvou českých básníků Jiřího Kuběny a Vítězslava Nezvala bude k vidění od 11. listopadu 2014 do 22. února 2015 v Grafickém kabinetu Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Oficiální text (převzato z http://www.galeriezlin.cz):
Výstava Vítězslav Nezval – Jiří Kuběna, kresby, obrazy představuje oba básníky v dráždivé paralele jako výtvarné umělce.

Básník Vítězslav Nezval, jenž byl pevně spjat s mnoha umělci (Picasso, Dalí, Domínguez, Štyrský, Toyen, Kremlička), začal výtvarně tvořit (pomineme-li krátký intensivní záblesk jeho dekalků z roku 1936, vložených do knihy Absolutní hrobař) během druhé světové války. Nezvalova „metafyzická“ krajinomalba sice nepřesáhla hranice nedělního malování, v řadě portrétů jeho (nejen) básnických přátel (Biebl, Mahen, Gottwald) se ale básník představuje jako svérázný tvůrce.

Básník, kunsthistorik, legenda moravského katolického undergroundu Jiří Kuběna považoval Nezvalovo podivuhodné kouzelnictví za jednu z pečetí své rozsáhlé básnické tvorby. Ve své malbě a kresbě, která vznikla v náhlém záblesku konce 60. let, se však odráží jiný rodokmen – blízký vztah k Mikuláši Medkovi a Janu Koblasovi a metafyzické přátelství s Casparem Davidem Friedrichem, Williamem Blakem a neoromantismem a mysticismem fin de siecle.

Komorní výstava obrazů a kreseb obou básníků se tak představí jako magická juxtapozice málo známého výtvarného díla dvou gigantů české literatury 20. století.

O výstavě
Název: KUBĚNA & NEZVAL. Obrazy, kresby a dokumenty z díla Jiřího Kuběny a Vítězslava Nezvala
Místo konání: 2. podlaží budovy 14 (Grafický kabinet), Zlín
Termín: 11. 11. 2014 – 22. 2. 2015


Odkazy:
http://www.galeriezlin.cz/cz/program/vitezslav-nezval-jiri-kubena-kresby-obrazy.html
http://www.galeriezlin.cz/uploads/jpg/galerie-kubena-a-nezval-pozvanka.jpg
http://www.14-15.cz/aktualne/galerie-vystavi-obrazy,-kresby-a-dokumenty-z-dila-jiriho-kubeny-a-vitezslava-nezvala/

V rubrikách Aktuality, Výstavy. Tagged with , .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist