Nezvalova „Manon Lescaut“ poprvé zemře v Národním divadle

Národní divadlo Praha zveřejnilo dramaturgický plán na příští sezonu 2015-16. Mezi devíti premiérami činoherního souboru je i Nezvalovo najhranější drama Manon Lescaut. V režii Daniela Špinara, který od nové sezony převezme po Michalu Dočekalovi funkci uměleckého ředitele činohry, ji Národní divadlo uvede v premiéře 11. a 12. února 2016.

Bude to vůbec poprvé, co verše Nezvalova poetického dramatu o krásné a hříšné Manon a věrném rytíři des Grieuxovi zazní z jeviště pražského Národního divadla. Dosud se Nezvalova Manon hrála jen v nepražských „národních“ divadlech (Východočeské národní divadlo Pardubice, 1940; Severočeské národní divadlo Liberec, 1946; Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, 1940; Národní divadlo Brno, 2006) a ve Slovenském národním divadle Bratislava (2006).

„V historické budově Národního divadla, která je trvalou výzvou a metou českého divadla, uvedeme dva opravdové činoherní skvosty: slavnou hru Vítězslava Nezvala o milovnici a nevěrnici Manon Lescaut a magický Shakespearův Sen čarovné noci v živém překladu Jiřího Joska,“ řekl Daniel Špinar.

Nezval-dramatik se do Národního divadla Praha vrací po 31 letech. Poslední Nezvalovou hrou nastudovanou činoherním souborem první scény byla v roce 1985 básníkova antická tragédie Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou, která je zároveň nejuváděnější Nezvalovou hrou na scénách Národního divadla (uvedena celkem třikrát).


 

Odkazy:
http://www.narodni-divadlo.cz/uploads/assets/tz-sezona-2015-16.pdf

V rubrikách Aktuality, Představení. Tagged with , , .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist