Třebíčská knihovna obnoví Nezvalův festival

Městská knihovna v Třebíči plánuje od příštího roku obnovit po téměř 30 letech festival moderní poezie Nezvalova Třebíč, informovala o tom ředitelka knihovny Marie Dočkalová.

„Záměrem knihovny původně bylo vyčlenit pravidelně jeden z jarních víkendů poezii a v té souvislosti se začala neodbytně vracet i myšlenka vypůjčit si pro tento projekt název Nezvalovy Třebíče. Plán pravidelné malé víkendové akce knihovny, věnované poezii, tak postupně přerostl ve společný záměr obnovit Nezvalovu Třebíč v celé její šíři.“

První ročník Nezvalovy Třebíče se konal v roce 1961, druhý a třetí v letech následujících, čtvrtý ročník se uskutečnil s roční odmlkou v roce 1965. Od té doby se festival pořádal v pětiletých intervalech, a to až do roku 1985. Již připravený devátý ročník byl v roce 1990 zrušen.

Festival byl pořádán v druhé polovině května kolem data Nezvalova narození (26. května). Nově by se měl konat o měsíc dřív, tedy v měsíci Nezvalova úmrtí. „Podaří-li se získat dostatečnou finanční podporu z grantů a od sponzorů, mohl by se první obnovený festival Nezvalova Třebíč konat v dubnu 2015,“ dodala Dočkalová.

Několikadenního festivalu, který byl přehlídkou tvorby předních československých básníků, se v minulosti zúčastnili např. Ludvík Kundera, Milan Uhde, Oldřich Mikulášek, Jan Skácel či Miroslav Holub.


Odkazy:
Knihovnický zpravodaj Vysočina, 1/2014
Třebíčský objektiv, 6. 4. 2014
Třebíčský zpravodaj, 3/2014

V rubrikách Aktuality. Tagged with .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist