Když si ČT plete Nedbala s Nezvalem (k filmu „Americké dopisy“)

V neděli 4. ledna Česká televize premiérově odvysílá životopisný film o Antonínu Dvořákovi Americké dopisy (režie Jaroslav Brabec), na jehož výrobě se podílela. Podle informací na webu České televize se ve filmu objeví i postava básníka Vítězslava Nezvala ztvárněna mladým hercem Tomášem Havlínkem. Stejný údaj převzala česká internetová filmová databáze Filmová databáze a Wikipedia.

Bude velice zajímavé sledovat, jak tvůrci postavu Vítězslava Nezvala zakomponovali do děje životopisného filmu o českém skladateli, uvědomíme-li si, že básníkovi byly čtyři roky, když Dvořák zemřel.

Na internetovém profilu Tomáše Havlínka na webu Divadla DISK je v seznamu hercovy filmografie u filmu Americké dopisy uvedena role Oskar Nedbal. Zařadit do životopisného snímku o Antonínu Dvořákovi postavu jeho žáka skladatele Oskara Nedbala se zdá být přeci jen logičtější než postavu básníka Vítězslava Nezvala, s nímž se Dvořák nikdy nesetkal.

Na druhou stranu: v česko-francouzském filmu o francouzském básníkovi Guillaumu Apollinairovi Píseň nemilovaného (1982), který byl po natočení bohužel zabaven a nedistribuován, také vystupuje postava Vítězslava Nezvala, přestože se tito dva básníci nikdy nesetkali (Nezval studoval posledním rokem na třebíčském gymnáziu, když Apollinaire zemřel; do Francie se Nezval dostal až v polovině 30. let).

Musíme si tedy počkat na neděli, abychom se zcela přesvědčili, zda je Nezval v Amerických dopisech skutečně Nezvalem, nebo Nedbalem.

AKTUALIZACE 18/01/2015: Pár dní po odvysílání Amerických dopisů opravila Česká televize na svém webu jméno postavy z Vítězslava Nezvala na Oskara Nedbala. Na Filmové databázi a české Wikipedii opraveno námi.

V rubrikách Drobnosti, Poznámky k Nezvalovi. Tagged with , , , .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist