Věra Kunderová: Díky Nezvalovi jsme poznali Martinik

Věra Kunderová se zmiňuje o Nezvalově stopě na Martiniku. Z televizního rozhovoru natočeného Českou televizí v roce 1995, režie Karel Fuksa.

Věra Kunderová, čs. televizní hlasatelka, manželka spisovatele Milana Kundery.


Nezval je zodpovědný za to, že jsme poznali ostrov Martinik. Od Brna je vzdálený asi 12 000 kilometrů v Karibském moři. Tam jsme určitou dobu žili a pravidelně se tam vracíme. To bylo tak. Asi měsíc poté, co jsme přišli do Francie, jsme byli pozváni na večeři. Pozval nás vynikající malíř Wifredo Lam (…). A tam byl přítomný Aimé Césaire, největší žijící francouzský básník. Velký básník. Skutečně grandiózní. Je to černoch z Martiniku. Pozdravili jsme se, představili nás. A první věta, kterou se nás Aimé Césaire zeptal, byla: Znáte Nezvala? Velice nás překvapila. A říkáme: Vy jste ho znal? Ne, já ne. Ale André Breton mi o něm vyprávěl. Nekonečně a dlouze vyprávěl. André Breton byl král surrealistů. André Breton odešel v roce 1940/41 z Francie do Ameriky. A cestou se na měsíc stavil u svého přítele Aimé Césaira. Měsíc spolu chodili po martinických plážích, říkal Aimé Césaire. A celou tu dobu mu vyprávěl André Breton o Nezvalovi. S Nezvalem se poznal v Paříži.


Zdroj:
KUNDEROVÁ, Věra. Dvě setkání s Věrou Kunderovou [online]. Česká televize [11. 8. 2014]. Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/porady/122160-dve-setkani-s-verou-kunderovou/

V rubrikách Zmínky a vzpomínky. Tagged with .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


TOPlist